Aktualności
O nas
Moje psy
Osiągnięcia
Mioty
Galeria
Księga Gości
Linki

Ostatnia aktualizacja:
20.11.2022

Strona główna   Dodaj do ulubionych  O nas - Nowofundlandy Viva Zabajka FCI


Nowofundlandy zawsze były moją miłością. Chodząc do szkoły podstawowej, mijałam po drodze, w domku z ogródkiem 2 czarne, ogromne "futra". Były piękne, były wspaniałe. Do dziś nie pamiętam ich imion, ale przyrzekłam sobie, że kiedyś będę mieć takiego psa. Tamte dwa, jak dowiedziałam się później, pochodziły z pierwszego i bardzo długo jedynego miotu tych psów w Rzeszowie - urodzone 7.IV.1983 roku, po suce BLANKA Czysta Woda, od psa Champion Polski. GRAND z Niedźwiedziej Gawry. Właścicielem suki i pierwszym rzeszowskim hodowcą NF był Pan Jacek Biliński. W 1990 roku zaczęłam szukać wymarzonego szczeniaka. Dowiedziałam się, że jest na sprzedaż suka z tego pierwszego rzeszowskiego miotu. Pojechałam, zobaczyłam, kupiłam. Miałam oczywiście wątpliwości z powodu wieku suczki, ale szczeniąt żadnych w tym czasie nie było, a ja tak pragnęłam mieć nareszcie nowofundlanda! Była to ARABELLA Bad Afekt - póżniejsza założycielka hodowli "z Zabajki". Nazwa hodowli związana jest z Klubem Jeżdzieckim "Zabajka" www.zabajka.com, położonym w pięknych lasach wsi Zabajka k/Głogowa Małopolskiego, gdzie jestem nadal członkiem klubu i instruktorem rekreacji.

ARABELLA jako 7- letnia suka, rozpoczęła karierę wystawową. Nie wyobrażałam sobie bowiem, jej krycia "bez papierów", a chciałam po prostu zostawić sobie od niej szczeniaka. ARABELLA wystawiana czterokrotnie - była 4 x doskonała; 3x złoty, 1x brązowy medal. Oto co o niej pisano: 26.08.1990- Rzeszów, sędzia pani M. Sowińska: "Proporcjonalnie zbudowana suka, o prawidłowej głowie, dobra linia grzbietu, kątowanie w normie, dobra szata, poprawna w ruchu".

16.09.1990- Chorzów, sędzia pan Z. Ostrowski: "Średniej wielkości suka, bardzo typowa, szlachetna rzeżba głowy, nieco słabo związany grzbiet, prawidłowo ukątowana, o dobrej szacie. Uzębienie kompletne, zgryz nożycowy".

23.09.1990- Przemyśl, sędzia pani J.Kiełkiewicz: "Suka 7 - letnia w bardzo dobrej kondycji, o poprawnej głowie. Uzębienie pełne, zgryz nożycowy (w dobrym stanie), grzbiet prosty dobrze związany, kątowanie kończyn przednich i tylnych prawidłowe, w ruchu bardzo dobra".

Czwarta karta oceny ponownie od Pani Sowińskiej, więc jej nie przytaczam. Przegląd hodowlany ARABELLA "przeszła" u przyjaciela nowofundlandów, człowieka o wielkim sercu dla tej rasy- pana Henryka Jurka (- typowa, nieco zatuczona), i 28.11.1990 roku przyszedł na świat 1 miot hodowli "Zabajka". Były to: BANDOS, i 6 suczek- BABA JAGA, BIEDKA, BAJKA, BESTIA, BIANKA, BELLA.

Z miotu tego pozostała ze mną BABA JAGA, i z nią rozpoczęłam zgłębiać tajniki wystawiania. Nie było to łatwe, bo suka okazała się przeciętna. Spotykani na wystawach hodowcy- radzili by zostawić ja "do kochania", a kupić sobie do wystaw i do hodowli coś "lepszego". Uparłam się oczywiście, że sama zapracuję na sukces, i nie będę korzystać z efektów czyjejś wieloletniej pracy.

BABA JAGA była przeciętną suka wystawową, ale okazała się dobra matką. Z krycia pięknym Champion Polski. ARTEM z Chatki Zielarki urodziła 28.10.1992 - 8 szczeniąt: CZART, CZARNY SMOK, CHAN, CARO, CYGA, CZAROWNICA, CA IRA, CUDNA ZMORA. CYGA dzięki Eli Magryś została pierwszą championką "Zabajki", a pozostawiona przezemnie CZAROWNICA- została drugim championem hodowli. Do niedawna z tego miotu żył w Przemyślu CHAN ! Ogromne podziękowania P. Rafałowi Andryaszkowi. Czarownica wystawiana 61 razy, z czego 58 razy doskonała, znana przez wielu hodowców, odeszła niespodziewanie, będąc w pełni sił- 31.07.1999- godz. 17.00- w wyniku absurdalnego przypadku- powikłań po sterylizacji. Pozostawiła po sobie ogromna pustkę, i żal w sercu- dlaczego tak szybko.... Pozostawiła także wspaniałych synów:

Champion Polski. DIRTY DANCING z Zabajki- po Champion Polski.YORK HERLUFSSON Archipelagos, oraz - nie pomylę się jeżeli powiem- słynnego Champion Polski.

FAST BEST INTELLIGENT Viva Zabajka FCI.- syna Champion Polski. FRODO z Kąpieliska Marzeny. FCI- bowiem od jesieni 1998- hodowla jest nobilitowana, lub jak kto woli zarejestrowana w Belgii.

Z miotem "F", pierwszym jako "Viva Zabajka FCI", związana jest pewna historia. Kiedy ogłaszałam się, przyjmując zamówienia na szczenięta - pewnego dnia zgłosiła się do mnie, - pewna Pani; nazwijmy ją "X". Pani ta uparła się, żeby zamówić i kupić szczenię nowofundlanda - ale tylko bez rodowodu. Na nic zdały się wielogodzinne tłumaczenia, żeby przekonać ja do "papierów". Pani ta twierdziła, że psa chce tylko dla siebie, i żadne wystawy ani rodowody ją nie interesują. Psa potrzebuje "do kochania", i może być nawet tzw. "ostatni z miotu ", i naprawdę nie potrzeba jej żadnych metryczek. Nie ustawałam w próbach zmiany decyzji tej Pani. Udało się ją przekonać. A co było dalej? Możecie przekonać sie sami. Pani "X" jest filigranowej budowy, o włosach w kolorze pięknej bieszczadzkiej jesieni... a na jej psa, tego "ostatniego z miotu", wołają po prostu ...FBI. Po stracie CZAROWNICY, zwanej w domu- "MEĆKA" nie chciałam zaczynać wszystkiego od nowa. Poprosiłam o pomoc p. Sabinę Rojek, właścicielkę hodowli Kejor, która posiadała córkę CZAROWNICY, z pierwszego miotu (DON`T FORGET BABA JAGA z Zabajki). Nie odmówiła. Jestem ogromnie wdzięczna Sabinie, bo dzięki niej "Zabajka" trwa nadal. DON` FORGET pokryta importowanym z Włoch- EYE OF THE TIGER Vertigo (Champion Polski Młodzieży.), została matką IV pokolenia "Zabajki". 28.01.2000 przyszły na świat: ECHO POŁONIN, EFFENDI, EL-CAMPO, EPIREMIUS, oraz ERA ZA GŁOSEM SERCA, ECH-CICHA WODA, EJ-BARIBALL, EMMI-GRACJA i E-MAILA. Pozostała ze mną ERA. "Zabajka" od 2002 to V pokoleń,- Erusia bowiem 13.05.2002 roku, została matką 3 szczeniąt, ojcem jest INTERCHAMPION , CHAMPION Polski, Czech, Słowacji, Węgier, ZWYCIĘZCA KLUBU, NEGRESCO NERO Wichrowe Łąki. Są to: Gwarantowany Gawrosz, Gracja Gracjanka i Goń Marzenia. W 2003 ERA została pokryta INTERCHAMPIONEM, CHAMPIONEM CZECH, POLSKI, SŁOWACJI i AUSTRII Whisperbay`s IMPRESAERIO (import USA).11 maja dochowałam się 1 pieska (Hokus -Pokus) i 3 suczek (Holka, Hossa Niech Trwa, Humor Niech Cię Nie Opuszcza). Rok 2004 był wyjątkowo łaskawy , 9 kwietnia Era urodziła 6 szczeniąt. Ojcem został INTERCHAMPION, CHAMPION SŁOWACJI, WĘGIER, POLSKI - IMPERIAL SON King of Helluland ,syn Impresario i bardzo wybitnej championki Midnight Lady`s GOLD SENSATION .Ten miot to  psy : Interpool Nie Przypadkiem, Inkrustowany Apach, Indygo, oraz suczki- Inna Nie Będę, Idea Dla Ciebie oraz Istotnie Urocza. W roku 2005 "Zabajce" przybyło 6 pokolenie. Córka Ery- Hossa Niech Trwa 11 sierpnia została mamą 6 szczeniąt. Z 4 suczek i 2 piesków, pozostała ze mną JAWA CZY SEN - tworząc dalszy ciąg hodowli "Zabajka"...

Wiosna 2006 to ostatni miot Ery ( szczegóły w "miot 2006")- została matką 4 miotów i przeszła na zasłużoną emeryturę. Z krycia przepięknym Poisonem- zostawiłam sobie suczkę - KTÓRĘDY DO SZCZĘŚCIA - Kendi, która zamieszkała koło Łańcuta u Tomka Rybaka. Obecnie Zabajka to nowofundlandy: pra-babcia Era i Jawa, niespełna 3-letnia Britta i jamniczka Kropka, 2 koty , rybki i chomiki. Jawa wyrosła pięknie i pomimo wypadku (na wystawie w Przemyślu `06, napadła na nią leonbergerka - beztrosko prowadzona na długiej smyczy -zero odpowiedzialności właściciela !!!), skomplikowanej operacji w Warszawie - sprawia mi mnóstwo radości prezentując świetną formę i kondycję- jest posiadaczką 8 championatów oraz Interchampionką.

 Od lipca 2008 - Zabajka to już 7 pokoleń. Rezultat podróży Jawy do dalekich Włoch to 5 szczeniąt. Cztery nowofundlandy- LEON ZAWODOWIEC, LUXUSOWY MODEL, LUX BRADOS i LOGRUS DANTE oraz 1 niufka - LOKATOWA ZAWSZE. Ojcem "kluseczek" został młody, przyszłościowy nowofundland "MAX" z hodowli "LOGRUS" Ani Grabowskiej ( www.logrus.trivium.blink.pl/strona1ita.html ) .

Listopad 2009 to pierwszy import w mojej hodowli. Z niedalekiej Słowacji przybyła do mnie Britta von Kassa Rodfoundland. Córka poprawnej  Deborah Milan`s  Newfoundlands Land oraz wybitnego Intch. Black Pride Adonis from Skipper`s. "Charli" jest pięknym i bardzo utytułowanym psem -ojcem kilkunastu Interchampionów i Multichampionów...!!! Britka jest nieśmiałą ale bardzo "przytulastą" ,zdrową, prawidłowo zbudowaną suczką z świetnym ruchem. W wieku 2 lat i 7 miesięcy spełniła warunki by otrzymać tytuł Interchampion !!! Jest "właścicielką" 6 CACIBów !!!

Rok 2010 to nie tylko 20-lecie hodowli. Grudzień 2010 to pierwszy miot Britty. Ojcem szczeniąt został syn Jawy i Maxa czyli Luxusowy Model Viva Zabajka.Urodziły się 3 dziewczynki ( Moja Miła, Marzenia Do Spełnienia , Mała Czarna ) oraz 4 chłopców ( Miło Że Jesteś, Mów Mi Max, Mile Widziany oraz Myśl O Mnie ). Z miotu tego suczka Marzenia Do Spełnienia czyli po domowemu Skadi -wyemigrowała do Islandii - jest pierwszą niufką w historii tego kraju i zapewne jeszcze nie raz o niej usłyszę.

Rok 2011 to chwila na którą czeka się cierpliwie i z utęsknieniem. Moja duma - Luxusowy Model Viva Zabajka zdobył tytuł Zwycięzca Klubu 2011 !!! Pokonał wielu pięknych championów, wygrał porównanie i jest !!! To trzeci pies z "Zabajki" mający na swym koncie tak zaszczytny tytuł.  14 lat temu Dirty Dancing, 7 lat temu FBI a teraz ponownie po 7 latach Lux !!! Taką radość trudno opisać słowami...
Końcem 2011 roku drugi miot Britty- tym razem 2 pieski -Niepoprawny Romantyk który zamieszkał w Norwegii, Narcyz Się Nazywam oraz suczka Nie Patrz Wstecz -która jest prezentem na "nową" drogę życia dla pewnej Edyty...

Rok 2012 był bardzo okrutny dla mojej hodowli. Pożegnałam Jawę - najwspanialszą sukę jaką miałam okazję poznać... Odeszła też  za Tęczowy Most Era - dożyła prawie 13 lat. W życiu prywatnym - także Wielka Porażka i to z najmniej spodziewanej strony... Jednym zdaniem cios Prosto W Serce - i takie właśnie imię otrzymała córka Britty i Luxa   z lipcowego miotu, która została ze mną w hodowli...

Co napisać o 2013 roku...? Miot Britty i Luxa - na literę R czyli Rozbójnik Rumcajs (zamieszkał w Przemyślu), Rozkoszny Dracco ( Kraków) i Rozważna i Romantyczna (Warszawa). Karierę wystawową rozpoczęła Korba ( Prosto W Serce Viva Zabajka) : błyskawicznie ukończyła Młodziezowy Championat, zdobyła też pierwsze CACIBy na Intera. Importowałam z Czech kolejną gwiazdę- Revolta od Trojske Skaly to suczka z mocnym charakterem, pochodzi z jednej z najstarszych wciąż działających hodowli ( rok założenia 1969). Hodowla ta  http://www.newfoundland.cz/  na pierwszym miejscu stawia zdrowie i użytkowość nowofundlanda. Volta mocno zawładnęła moim sercem...

Pierwsza połowa 2014 roku to baaaardzo długo oczekiwany miot wnuczki Ery, córki Którędy Do Szczęścia czyli Na Otarcie Łez Viva Zabajka ( ur 22.11.2009). "Keysi" pokryta Little Bears Endlless Love, odchowała 2 szczenięta : suczkę Ona To Ma Viva Zabajka i pieska Odwieczny Marzyciel Viva Zabajka. Suczka zamieszkała w zaprzyjaźnionym domu w Rzeszowie. Jesień 2014 to debiut wystawowy Volty , w wieku 15 miesięcy i 1 dzień wystąpiła na Międzynarodowej we Lwowie, oceniona przez sędzinę z Ukrainy, w konkurencji z ukraińskimi niufami uzyskała... CAC, CACIB i ...BOB..!!! 

      Rok 2015 - ostatni miot Britki, 2 chłopaki , Słodki Szafran zamieszkał w Słowenii a Szybki Bill aż w Gdańsku. Poza tym rok ten to championaty i interchampionaty Korby (Prosto W Serce Viva Zabajka ) oraz Volty (Revolta od Trojske Skaly).    

                    W roku 2016 przywitałam z radością pierwszy miot Revolty. 4 suczki ( Ta Jedyna, Tylko Mnie Kochaj, Twoja Na Zawsze, Taka Radosna ) oraz 1 piesek - Taki Trojan (zakupiony do Norwegii ) .Ojcem został Ori od Trojske Skaly z Czech. Aktualnie w hodowli mam Britkę, Korbę i Voltę. Oraz "nastoletnią" jamniczkę Kropkę. Jesień przyniosła pierwszy miot Korby - Urwis Ale Panicz i Urocza Panna. To pierwszy raz kiedy w hodowli pojawiły się aż 2 mioty szczeniąt. Po 26 latach hodowli..!  

Rok 2017 to najpierw miot Korby - 3 suczki : Wdzięczna Wanda, Wisienka Na  Torcie i Wyborna Wuzetka, i 3 pieski : Wedel Sama Słodycz, Wermut Słodki Smak i Wafelek . Drugi miot Revolty to 6 szczeniąt- Zacny Zagłoba, Zawisza Czarny, Zalotna Szlachcianka, Zosia Samosia , Zgaduj Zgadula i Zakręcona Arystokratka.  Szczenięta zamieszkały min. w Belgii, Holandii i na drugim końcu Polski :) 

Rok 2018...wiosną przywitałam 3 piękne córki Korby : Agentka Specjalna, Aśćka  Atamanka i Arabella. Latem z nie do końca wiadomego powodu- pożegnałam Britkę. Jesienią Revolta po ciężkim porodzie została matką aż 8 szczeniąt. Dwaj panowie to Być Jak Bohun i Bachmat a dziewczyny - Baba Jaga Bis, Bajeczna Bohema, Brawurowa Bajerantka, Bystra Bałamutka, Bakaliowa Pychotka i najbardziej ukochana malutka Bonsai. Ratowana przez pierwsze tygodnie dzień i noc przez brak odruchu ssania.  Karmiona wenflonem dzień i noc co 2 godziny przez kilka tygodni. Były chwile zwątpienia, ale...dziewczynka walczyła dzielnie i wygrała tę walkę. Warto było -nieprzespane noce, walka ze zmęczeniem w dzień, ogromny stres czy to ma sens..? W wieku 13 tygodni miała już 13 kg a więc nie odbiegała od normy.Odwdzięczyła się cudnym nieco rozbieganym spojrzeniemi charakterem wybiegającym w przyszłość.  Jedyna i niepowtarzalna, rozpieszczona i noszona na rekach tygodniami- zamieszkała na szczęście niedaleko, w Dębicy :)

Rok 2019 ...nie udało się dochować miotu....

Rok 2020 to ostatni miot Revolty , ojcem został ponownie Pacyfik. Trzy suczki czyli Dziarska Druhna, Dumka Na Dwa Serca i Dobra Decyzja. Revolta to doskonała matka- przygarneła osierocone przy porodzie 8 szczeniąt jack russell terier. Otoczyła maluchy  troskliwą opieką, pomimo różnicy "wagowej" była czuła i delikatna. 
Do hodowli przybyła  Ana Bella Wichrowe Łąki, córka pięknej Waćpanny Klary Wichrowe Łąki i Gibraltara  de Child of Brice.  Końcówka roku- 24.12.2020 to pierwszy miot córki Revolty- Tylko Mnie Kochaj Viva Zabajka FCI i wybitnego syna dwukrotnego zwycięzcy świata - King of Helluland You Are The Best = Tango http://www.kingofhelluland.sk/en/male/tango .  Z miotu tego, liczącego 7 szczeniąt, zakupiłam dla siebie suczkę EHC Anielska Ambrozja . 

2021-druga córka Revolty - Zalotna Szlachcianka Viva Zabajka FCI także została mamą. 1 lutego 2021 z krycia w Holandii ( ojciec - Neska Polita`s Name Me Fumagalli ) urodziła 8 szczeniąt. 5 suczek i 3 pieski. Po raz pierwszy w hodowli Viva Zabajka powitałam biało-czarne niufki. Aż 3 suczki są łaciate. Szczenięta trafiły nie tylko do domów w Polsce- ale także w Niemczech, Holandii i Belgii i Norwegii. Suczka Emma, która zamieszkała w Holandii - wystawiana podczas Wystawy Światowej zdobyła tytuł Zw. Świata Szczeniąt. Rok 2021 to także pierwszy miot suczki Ana Bella Wichrowe Łąki, ojcem szczeniąt został piękny Ch. Tex Nicholson od Trojske Skaly, a w miocie urodziło się aż 8 szczeniąt. Pieski - Fokus Pokus zamieszkał z ojcem na Czechach, Faworyt Mój Miły  także Czechy, Fartowny Felek w Starachowicach, Fart Gawroszowy w Sanoku a Faworek w Mielcu. Suczki - Figlarna Pasieczynka zamieszkała we Wrocławiu, Fatamorgana w Czechach a Figa Z Makiem w Lublinie.     Do hodowli przybyła wnuczka Revolty, córka Ch.Tylko Mnie Kochaj Viva Zabajka i niezwykłego  Tango  http://www.kingofhelluland.sk/en/male/tango czyli EHC Ambrozja :)           

2022- to pierwsze znaczace sukcesy syna Ana Belli. Fokus Pokus Viva Zabajka -w wieku zaledwie 11 miesięcy zdobył Młodzieżowe Zwycięstwo Klubu CS, a w wieku 15 miesięcy i 9 dni- uzyskał tytuł CAC, CACIB i Zwycięzca Rasy podczas miedzynarodówki w Czeskich Budziejowicach. W licznie obsadzonej wystawie, w konkurencji kilkunastu nowofundlandów, także championów. Ogromna radość..!!!                                      30 września 2022- Ana Bella Wichrowe Łąki , ponownie została matką. Ojcem szczeniąt został vice Zwycięzca Świata 2021- Champion Albert od Trojske Skaly. Syn wybitnego Rambo, brata mojej Revolty. Miot w sam raz- 2 pieski i 3 suczki. Gotowy Gwiazdor którego mam cichą nadzieję zobaczyć na wystawach i Gustowny Gagatek to chłopaki. Gwarancja Uśmiechu, Goniąca Fale i największa z miotu Galicyjska Gawęda to dziewczyny. Miło, że jedna z suczek trafi do towarzystwa siostrze Korby miot 2012 - Prawdziwa Przyjaciółka Viva Zabajka. 

                            

Pominąwszy pierwszy miot, na literę "B", każdy następny to kolejny Champion lub Interchampion. Na uwagę zasługuje fakt, iż "Zabajka" to często 1-2 suki hodowlane i mioty nie w każdym roku ! Obecnie z 3 suk rasy nowofundland - tylko jedna jest w wieku rozrodczym. Nie jest łatwo prowadzić hodowlę mając tak "skąpy" materiał hodowlany. Krycie to wyzwanie. Każde nowe pokolenie, to nowe wyzwanie. Staranne, przemyślane dobieranie reproduktora, a potem obawy o rezultat, i troska - czy przyszły nabywca będzie na pewno dobrze dbał o szczenię? Ale jest też ogromna radość i satysfakcja - kiedy przychodzi sukces. Ciężko opisać to cudownie przyśpieszone bicie serca kiedy moje "dziecko" staje na I lokacie.  I właśnie dla tych kilku chwil szczęścia - warto poświęcić lata trudnej pracy i wyrzeczeń...

Zapraszam do obejrzenia strony internetowej hodowli Viva Zabajka FCI.

Elżbieta Piotrowska
okolice Rzeszowa
kom. +48 667676411
email: info@nowofundland.net